Wydział Mechaniczno-Elektryczny Akademii Marynarki Wojennej

  • Facebook
  • Twitter
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Laboratorium sterowników PLC

Drukuj PDF

Laboratorium sterowników PLC (311/353)

Zdjęcie nr 1 pracowni, (stan na dzień 18.04.2019r.)

lab plc 01

 

Zdjęcie nr 2 pracowni, (stan na dzień 18.04.2019r.)

lab plc 02

Opis szczegółowy:

Factory I/O

lab plc 03

        Oprogramowanie pozwala na tworzenie, programowanie i symulację systemów automatyki z użyciem najpopularniejszych technologii dostępnych w przemyśle. FACTORY I/O to w pełni interaktywne oprogramowanie wyposażone w wysokiej jakości grafikę, dźwięk oraz fizykę zapewniające realistyczne środowisko do nauki. Oprogramowanie wykorzystuje nowoczesne technologie dzięki czemu tworzenie modeli 3D systemów jeszcze nigdy nie było tak proste. Wszystkie systemy stworzone w FACTORY I/O mogą być sterowane w czasie rzeczywistym za pomocą zewnętrznych urządzeń takich jak sterowniki PLC czy nawet za pomocą symulatorów sterowników PLC. FACTORY I/O to cenne narzędzie w szkoleniu przyszłych inżynierów z zakresu automatyki przemysłowej, robotyki, mechatroniki, elektryki, mechaniki oraz wielu innych dziedzin.

Zestaw szkoleniowy PLC, S7-1200, CPU 1214C AC/DC/RLY

lab plc 04 lab plc 05

Stanowisko szkoleniowe umożliwia montaż sterowników oraz innych urządzeń automatyki do wykonywania ćwiczeń kształcących umiejętności programowania. Przygotowuje uczniów do pracy na rzeczywistych urządzeniach i w środowiskach programistycznym według standardów obecnie wykorzystywanych w przemyśle.

Dane techniczne:

- konstrukcja wykonana z profili aluminiowych
- panel w stalowej obudowie, wyprowadzone zaciski wejściowe i wyjściowe umożliwiające symulację lub podłączenie modeli dydaktycznych
- 16 wyprowadzeń typu banan do podłączania wejść cyfrowych
- 16 wyprowadzeń typu banan do podłączenia wyjść cyfrowych
- moduł z przełącznikami do symulacji 16 wejść cyfrowych
- moduł do wyświetlania w postaci alfanumerycznej wartości dwóch sygnałów wyjściowych. BCD Output/Input – moduł wyświetlacza/zadajnika BCD
- moduł do ustalania za pomocą potencjometrów wartości dwóch analogowych sygnałów wejściowych
- 0…12,5V wraz z możliwością ich pomiaru i wyświetleniem wyniku na panelu przy pomocy wyświetlacza LED - czterosegmentowy moduł zadajnika kodu BCD
- 2 szybkie złącza DB37

W zależności od potrzeb stanowisko szkoleniowe PLC możemy rozbudować o urządzenia automatyki dowolnego producenta. Dodatkowo do trenażerów za pomocą szybkich złącz DB37 można podłączyć zewnętrzne urządzenia do sterowania. Profesjonalne stanowisko szkoleniowe PLC w połączeniu z rzeczywistym obiektem sterowania sprawia, że nauka programowania sterowników PLC jest jeszcze prostsza i przyjemniejsza.

Zestaw: Panel operatorski KTP700 BASIC / XB005

lab plc 06

Makieta Universal Board

Jest to jedna z najbardziej rozbudowanych, a zarazem uniwersalnych makiet pozwalających na poznanie zagadnień związanych z programowaniem sterowników PLC.

Model dydaktyczny: tworzywo sztuczne, biała, przezroczysta obudowa, przejrzysta konsola przykładów pod kątem 15°,z 24 szablonami. Zestaw zawiera:
- 8 wejść cyfrowych 24V, 8 wyjść cyfrowych 24V
- 2 inwertery dla symulacji otwieracz-szafka
- 2 wejścia analogowe z sumatorem 0-10V
- 2 wyjścia analogowe 0-10V, zasilanie przez złącze systemowe 24 V/ 0,3A
- 4mm bezpieczne gniazdo elektryczne, 37 pin SUB-D do złącz systemowych

lab plc 07

Sterowanie: sterowanie modelami odbywa się poprzez zadawanie i odczytywanie cyfrowych oraz analogowych sygnałów wejściowych i wyjściowych. Dodatkowo zestaw został wyposażony w pulpit sterujący z ośmioma przełącznikami zadającymi. Inwertery pozwalają na symulację zestyków rozwiernych. Potencjometry służą do nastaw wartości zadanej oraz „zakłócenia – odpływu”. Sygnały z wejść analogowych podawane są na sumator.

Funkcjonalność: Symulator pozwala na naukę podstaw sterowania szeroką gamą instalacji przemysłowych.

Płyta główna wyposażona jest w macierz z diodami LED. Po nałożeniu wybranej planszy dla użytkownika widoczny jest schemat procesu oraz odpowiednie diody LED oraz 10-segmentowa linijka świetlna (do wizualizacji poziomu). Wejścia i wyjścia cyfrowe połączone są równolegle z gniazdami oraz 37-pinowymi złączami systemowymi.

Rodzaje ćwiczeń na 24 szablonach:
- rozruch gwiazda-trójkąt
- sterowanie bramą
- przełącznik biegunowości
- sterowanie śluzą
- rozruch rezystancyjny
- sterowanie drzwiami
- sterowanie ruchem wahadłowym
- przenośnik
- stanowisko czyszczenia
- linia sortowania
- wyginarka
- kontrola instalacji
- stacja nawiercania
- zbiorniki instalacja napełniania
- giętarka
- sterowanie pompami 
- napełnianie zbiornika
- reaktor
- instalacja sprężonego powietrza
- automat napełniający
- mieszanie
- zbiornik buforowy

Dla każdego z 24 szablonów jedno zadanie z przykładowym rozwiązaniem.