Wydział Mechaniczno-Elektryczny Akademii Marynarki Wojennej

  • Facebook
  • Twitter
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Budowa mikroinstalacji fotowoltaicznej

Drukuj PDF

Zadanie: „Budowa mikroinstalacji fotowoltaicznej w Instytucie Elektrotechniki i Automatyki Okrętowej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni”


W wyniku realizacji zadania w Instytucie Elektrotechniki i Automatyki Okrętowej Akademii Marynarki Wojennej została zbudowana mikroinstalacja fotowoltaiczna o mocy szczytowej 2400 W wyposażona w czujniki badania natężenia promieniowania słonecznego, temperatury modułów, temperatury otoczenia i prędkości wiatru. System dodatkowo wyposażony został w system zbierania i wizualizacji danych o produkcji energii i danych atmosferycznych. System składa się z paneli o wysokiej wydajności na poziomie 18,3% oraz inwertera marki SMA typu Sunny Boy umożliwiającego oddawanie wygenerowanej energii elektrycznej do sieci. Panele zamontowane zostały na konstrukcji naziemnej obok pomieszczenia laboratorium.
Podłączenie zbudowanej instalacji fotowoltaicznej z siecią elektryczną Akademii Marynarki Wojennej umożliwia częściowe zaspokojenie potrzeb energetycznych instytucji, przez co ulega zmniejszeniu ilość energii elektrycznej pobieranej od dostawcy zewnętrznego. Dotychczasowa średnia dzienna produkcja energii elektrycznej utrzymuje się na poziomie 5 kWh.

Korzyści płynące z zastosowania paneli fotowoltaicznych

Zalety fotowoltaicznych systemów zasilania
  • uniezależnienie od dostawców energii elektrycznej,
  • częściowe lub całkowite wyeliminowanie wydatków na energię elektryczną,
  • ochrona środowiska: brak wytwarzania szkodliwych gazów cieplarnianych,
  • brak hałasu, czystość i niezawodność przy wytwarzaniu energii.
Krzemowe ogniwo jest materiałem fotoelektrycznym co oznacza, że promienie świetlne padające na powierzchnię fotoogniwa powodują wzbudzenie ładunków elektrycznych wewnątrz ogniwa co umożliwia przepływ prądu. Energia wyprowadzana jest dwoma przewodami umieszczonymi z tyłu modułu. Panel jest zamknięty w aluminiowej ramie, a od przodu zabezpieczony hartowanym szkłem. Najważniejszą zaletą paneli fotowoltaicznych spośród innych Odnawialnych Źródeł Energii to brak elementów ruchomych i innych, które uległyby wyeksploatowaniu, dzięki czemu są to produkty praktycznie bezawaryjne, mogące służyć wiele lat. Sama gwarancja producentów na uzysk mocy wynosi aż 25 lat. Panele fotowoltaiczne produkując energię elektryczną nie wytwarzają hałasu, nie wydzielają przykrych zapachów, a przy tym można je stosować praktycznie wszędzie niezależnie od warunków geograficznych. Najważniejszą zaletą dla potencjalnego użytkownika to zupełnie bezobsługowa praca systemów fotowoltaicznych. Kolejną zaletą paneli PV jest to, że produkują one energię elektryczną, którą można w łatwy sposób zamienić na energię cieplną jeżeli jest taka potrzeba. Panele PV produkują energię każdego dnia (nawet w dni pochmurne), czego nie można powiedzieć o elektrowniach wiatrowych, w przypadku których mogą wystąpić dni zupełnie bezwietrzne lub o wietrze zbyt małym do pracy elektrowni wiatrowej.

dofinansowane rgb


Informacje o pracy instalacji

Informacje o instalacji